Se preîncălzește cuptorul la 180 de grade, căldură sus și jos. Într-o oală cu fund dublu se pun untul, oul, laptele, mierea, bicarbonatul și 150 de grame de zahăr.
Oala se pune pe foc mic și se amestecă în continuu cu un tel. Trebuie să aveți mare grijă, pentru că această cremă se prinde foarte ușor de oală. Ea se va umfla și în aproximativ 5-10 minute va deveni auriu-maronie. Atunci trebuie să o luați de pe foc.
Se lasă la răcit 1 un minut și apoi se încorporează făina, puțin câte puțin și se amestecă cu o lingură de lemn. Trebuie să obțineți un aluat moale, dar pe care să îl puteți modela. Cel mai probabil nu vă intra toată faina, dar nu e nicio problemă. Mai puteți adăuga la întinsul foilor.
E foarte important că aluatul să rămână moale și cald, înainte de a fi întins, pentru a nu se întări prea tare.
Aluatul se împarte în trei sau patru bucăți egale. Prima bucata se păstrează pe blat pentru a fi întinsă, iar restul se pun într-un vas acoperit și se țîn într-un loc cald (pe calorifer).
Se iau bucățile pe rand, se mai frământă cu putină faina și se întind cu un sucitor până devin foarte subțiri și ajung la dimensiunea dorita. Eu împart alutul în patru bucăți egale și le întind la o dimensiune de aproximativ 25 x 40 cm.
Aluatul e foarte lipicios și trebuie întins pe o suprafață infainata bine și întors de pe o parte pe alta, că să nu se lipească de blat. Dacă se întâmplă să se lipească, îl adunați, îl mai frământați puțîn și îl întindeți din nou, atât timp cât nu e foarte întărit.
Foile se pun pe fundul unei tăvi, pe care se așază hârtie de copt. Se coc, pe rând, în jur de 6 minute, până când se umflă puțîn și se rumenesc.
Foile se așază pe un tocător (eu le pun cu hârtie de copt între ele) și se lasă la răcit.
Pentru cremă, se bate cu mixerul smântâna cu cele 150 gr de zahăr ramase și miezul păstăii de vanilie cam 3-5 minute, până când se obține o frișcă nu foarte tare. Apoi se adaugă nuca măcinată și se omogenizează.
Se alege foaia cea mai dreaptă, fară găuri pentru baza prăjiturii. Daca ați făcut 4 foi, împărțiți crema în 3 părți, daca ați făcut doar 3, o împărțiți în două.
Se unge prima foarte cu cantitatea de cremă corespunzătoare, și se repetă pașii cu restul de foi și de cremă. Eu aleg să așez deasupra foaia cea mai netedă, că prăjitura să aibă un aspect îngrijit.
Prăjitura se lasă la rece peste noapte (sau minimum 4 ore) și apoi se taie. Când o tai, eu curăț lama cuțitului după fiecare tăietură, că marginile să iasă cât mai bine definite.
Se păstrează la frigider și rezistă bine chiar și o săptămână.
Recipe by Taste Bazaar at https://tastebazaar.ro/2013/12/prajitura-cu-smantana-si-nuca.html